نخ نسوز

نخ نسوز که شامل چند مورد میگردد به تفکیک در ادامه مطلب قرار گرفته است که شامل موارد طناب نسوز ، طناب سرامیکی ، نخ آزبست ، نخ تفلون ، نخ دوخت نسوز ، نخ سرامیکی ، نخ فایبر گلاس ، نخ نسوز کانال می گردد.

طناب نسوز

نواع نخ های نسوز (طناب نسوز)فایبرگلاس،آزبستی،کولار،سرامیکی وتفلونی به صورت گرد ،چهارگوش و رشته ای مناسب جهت محیط های حرارتی،اسیدی و بازی،تحت فشار و…برای آببندی و دوخت پارچه های نسوز و…می باشد.

طناب سرامیکی

پکینگ فایبر سرامیک از الیاف فایبر سرامیک تشکیل شده اند که به صورت گرد و چهار گوش به هم بافته شده و در ضخامت های ۲ الی ۱۰۰ میلیمتر عرضه می شوند. این پکینگ ها در دو نوع ساده و مسلح(سیم دار) ،مناسب جهت استفاده در محیط هایی با دمای بالای ۷۰۰ درجه  هستند.

 نخ آزبست

نخ نسوز آزبستی ( طناب آزبست ) از الیاف بلند آزبست در هم تابیده تولید می گردد . تحمل حرارتی نخ گرد آزبست بین ۳۵۰ تا ۵۵۰ درجه سانتیگراد بوده و در سایزهای ۴ تا ۱۴ میلیمتر موجود می باشد .از نخ نسوز آزبست به عنوان عایق حرارتی در سیستم های هدایت حرارتی استفاده می شود .همچنین نخ آزبست به نخ کانال کولر نیز مشهور است .نوع پکینگ این نخ ها از الیاف با کیفیت آزبست بافته شده و در انواع فلنج ها ، شیرآلات و دیگ های بخار بهترین گزینه مصرفی می باشد.

 نخ تفلون ، نخ نسوز تفلونی

نخ تفلون و یا پکینگ تفلون خالص (PTFE Packing) بافته شده از نخ تفلون خالص به صورت نوار منعطف در سطح مقطع مربع می باشد که به عنوان آببند، کاربرد وسیعی در صنایع مختلف صنایع شیر سازی و پمپ سازی دارد. مقاومت حرارتی از – ۱۸۰ تا + ۲۶۰ درجه سانتیگراد؛ مقاومت شیمیایی از PH 1 تا ۱۴ و ضریب اصطکاک بسیار پایین از خصوصیات این محصول می باشد.

پکینگ تفلون خالص (PTFE Packing) در ابعاد ۳ × ۳ میلیمتر تا ۹۰ × ۹۰ میلیمتر قابل تامین و عرضه می باشد و در سانتریفیوژها، شیرآلات صنعتی، میکسرها، لوله ها، پمپ ها و صنایع برق و غیره مورد استفاده وسیعی دارد.

نخ نسوز

انواع نخ های نسوز (طناب نسوز) نخ نسوز تفلونی ، نخ نسوز فایبرگلاس،نخ نسوز آزبستی،کولار،سرامیکی وتفلونی به صورت گرد ،چهارگوش و رشته ای مناسب جهت محیط های حرارتی،اسیدی و بازی،تحت فشار و…برای آببندی و دوخت پارچه های نسوز و…می باشد.

نخ فایبر گلاس

نخ فایبر گلاس

نخ یا طناب فایبر گلاس از بهترین نوع الیاف شیشه بافته شده است . از ویژگی های آن می توان به ضد زنگ بودن ، عایق الکتریکی ، مقاومت مکانیکی بالا و عایق حرارتی آن اشاره کرد که می تواند حرارتی معادل ۵۵۰ درجه سانتیگراد را تحمل کند . با مقاطع گرد و چهارگوش در سایزهای ۴ الی ۵۰ میلیمتر و در بسته بندی های ۵ و ۱۰ کیلوگرمی قابل عرضه می باشد .

نخ سرامیکی، طناب سرامیکی، طناب نسوز

طناب یا نخ سرامیکی از الیاف نسوز آلومینو سیلیکاتی و ترکیب ۲۰% از مواد آلی و فیبرهای نسوز تولید شده که باعث افزایش مقاومت کششی و انعطاف پذیری آن می گردد . همچنین جهت تقویت استحکام مکانیکی از سیم های نسوز استیل یا سیم های فولادی استفاده می شود . تحمل حرارتی آن ۱۲۶۰ درجه سانتیگراد است . نخ نسوز سرامیکی در مقاطع گرد و مربع موجود است که مقاطع گرد از ۶ الی ۵۰ میلیمتر و مقاطع مربع از ۶ در ۶ الی ۱۵۰ در ۱۵۰ میلیمتر در دسترس قرار دارد .همچنین الیاف نسوز سرامیکی با قطر  ۲  میلیمتر موجود است . کاربرد این نخ ها در کلیه صنایع کشور بویژه صنعت نفت ، گاز ، پالایش ، پتروشیمی و صنایع فولاد می باشد و از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :

درزگیری داکت کوره های صنایع فولاد

درزگیری دریچه های مشعل های متوسط

واشر بندی و درزگیری کوره های لاین ضد اسید در صنایع پتروشیمی

واشر بندی  و ایجاد عایق (Sealing Ring) در کوره های الفین صنایع پتروشیمی

عایق بندی برج های حرارتی ، اگزوزها و کوره های صنعتی

همچنین جهت عایق بندی کلیه مکان هایی که با آتش و حرارت مستقیم در تماس هستند