واشر فنری

واشر فنری

واشر فنری یک حلقه ی مار پیچ فلزی به شکل فنر مانند است که یک دور به دور خودش پیچیده شده است,و حد فاصل میان پیچ و مهره یا پیچ و قطعه ی مورد نظر قرار می گیرد.امروزه در ایران واشر فنری را به دو شکل آهنی و خشکه تولید می کنند.کار اصلی واشر فنری این است که بار بین پیچ و مهره را حفظ می کند. واشر فنری را به زیر پیچ میبندند تا تا مانع شل شدن پیچ در اثر ضربه  و لرزش شود.  عمده مصرف واشر فنری در ایران به شکل خشکه میباشد و در مصارف خاص که فشار زیادی روی قطعه نیست می توان از جنس آهنی آن نیز استفاده کرد.

واشر تخت و فنری

 

واشر تخت

واشر ها قطعه هایی فلزی و یا پلاستیکی هستند که میان پیچ و مهره و یا پیچ و قطعه قرار می گیرند و میان آن ها حایل ایجاد می کنند.
واشر ها انواع مختلفی دارند که مهم ترین و پرکاربرد ترین آن ها واشر تخت و واشر فنری می باشد. واشر تخت عموما دایره هایی هستند که در وسط آن ها سوراخ هایی وجود دارد که برای عبور دادن پیچ از وسط آن ها استفاده می شود و دارای قطر و دور های مختلفی هستند و به طور گوناگون تولید می شوند.
وظیفه اصلی این واشر ها این است که میان پیچ و مهره و یا پیچ و قطعه قرار می گیرند و بار را به طور متوازن بین آن ها تقسیم می کنند و در جاهایی که سوراخ بزرگ تر از استاندارد آن می باشد از این واشر استفاده می شود,همچنین این واشر ها به صورت خودرنگ و گالوانیزه سرد و گرم و داکرومات استفاده می شود و در اکثر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.
اما نوع دیگری از واشر ها که بسیار مصرفی و پر کاربرد هم می باشد واشر فنری می باشد که معمولا از جنس خشکه تولید می شوند ولی جنس آهنی آن هم وجود دارد. مراحل تولید آن به شکل یک فنر تولید می شود و سپس توسط دستگاه برش خورده و به صورت فنری تولید می شود و به شکل یک حلقه ی مارپیچ میباشد. وظیفه ی اصلی واشر فنری این است که میان پیچ و مهره و یا پیچ و قطعه قرار می گیرند و از شل شدن پیچ در اثر لرزش و ضربه خوردن جلوگیری می کند و به صورت خودرنگ و گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرد.

واشر تخت DIN 6340

واشر تخت

واشر ها صفحات نازکی هستند که باعث پخش شدن متوازن بار بر روی سطح می شوند. مثلا فشار بین پیچ ومهره ها را به تعادل می رسانند.

واشرها انواع مختلفی دارند که پر کاربرد ترین آن ها واشر تخت و واشر فنری هستند.از دیگر اقلام واشر می توان به واشر قفلی,واشر کروی و واشر بشقابی تقسیم کرد.واشر ها عموما حلقه های گردی هستند که داخل آن ها نیز حلقه های دیگری  وجود دارد.واشر ها در جنس های آهنی ,خشکه,استیل وپلاستیکی وجود دارد که هر کدام در کار برد های خاص خود بکار گرفته میشوند.